Strona główna Aktualności Warszawskie zoo szuka wolontariuszy

Warszawskie zoo szuka wolontariuszy

fot. materiały prasowe

Miejski Ogród Zoologiczny poszukuje wolontariuszy. „Jeśli masz ukończone 18 lat, lubisz pomagać, jesteś miłośnikiem zwierząt, chętnie dzielisz się swoją wiedzą i chcesz wspierać ochronę ginących gatunków, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie” – zachęca.

Wolontariusze są nieodłączną częścią stołecznego ogrodu – współtworzą to miejsce i zmieniają je razem z pracownikami, mając istotny wpływ na jego funkcjonowanie. Są ogromnym wsparciem dla różnych działów zoo, a w wykonywane zadania wkładają mnóstwo energii i serca, poświęcając swój wolny czas.

Jako wolontariusz można spełniać się w dziedzinach takich jak:

  • Edukacja i patrolowanie
  • Fotografowanie zwierząt i wydarzeń
  • Marketing i komunikacja
  • Organizacja wydarzeń
  • Social media
  • Przewodnictwo w języku polskim i w językach obcych
  • Opieka nad zwierzętami

– Już od ponad 5 lat jestem wolontariuszką w warszawskim zoo. Uczestniczę w organizacji wydarzeń, pomagam odnaleźć drogę zwiedzającym, ale także dbam o bezpieczeństwo naszych zwierząt poprzez patrolowanie i pilnowanie przestrzegania regulaminu ogrodu – mówi Kasia, jedna z wolontariuszek. – Razem z innymi tworzymy społeczność, w której każdy jest równy bez względu na wiek czy wykształcenie. Aby zostać jednym z nas wcale nie trzeba wiele: wystarczy, że masz ukończone 18 lat, trochę wolnego czasu, a także chęć do rozwijania swoich zainteresowań w gronie ciekawych i inspirujących ludzi.

Korzyści z bycia wolontariuszem w warszawskim zoo jest wiele: uczestnictwo w różnorodnych aktywnościach w otoczeniu zwierząt i przyrody, zdobycie nowych umiejętności, współpraca z ciekawymi ludźmi, możliwość rozwijania pasji i realizowania własnych pomysłów. Ogród zoologiczny zapewnia swoim wolontariuszom odpowiednie przeszkolenie, a po zakończeniu wolontariatu wystawia zaświadczenie z informacją o wykonywanych obowiązkach. By dołączyć do wolontariatu należy wysłać na adres wolontariat@zoo.waw.pl dokumenty takie jak wniosek aplikacyjny czy CV.

– Przesyłane przez kandydata CV pozwala mi zweryfikować jego doświadczenia i zaproponować odpowiednie aktywności – mówi Joanna Piotrowska, koordynator wolontariatu, praktyk i staży w stołecznym zoo. – Po umówieniu się na rozmowę, kandydat opowiada o swoich zainteresowaniach, predyspozycjach i hobby. Na tej podstawie wybieramy najciekawsze zadania, które możemy zaoferować w warszawskim zoo.

Obecnie w ogrodzie zoologicznym w Warszawie jest największe zapotrzebowanie na edukatorów i osoby zainteresowane działaniami marketingowymi. Aby zostać wolontariuszem, nie jest konieczne doświadczenie ani wykształcenie kierunkowe. Podczas naboru zostaną wybrane interesujące daną osobę aktywności, dzięki czemu będzie ona mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a przy okazji wspierać zoo.

Więcej informacji na temat wolontariatu znajduje się na stronie internetowej: https://zoo.waw.pl/o-nas/wolontariat.