Strona główna Aktualności Wielkie mycie Warszawy

Wielkie mycie Warszawy

fot. materiały prasowe

Zarząd Oczyszczania Miasta myje chodniki, przystanki i przejścia podziemne. Także z pseudograffiti.

Kompleksowe porządki w mieście to regularne zamiatanie i zbieranie zanieczyszczeń z terenów dla pieszych i przystanków oraz opróżnianie koszy na śmieci. Ale nieodłącznym elementem dbania o czystość są porządki z użyciem wody. Sprzątanie na mokro obejmuje wiaty, miejskie meble, chodniki i walkę z wandalizmem.

Wyszorowane chodniki

W miejscach reprezentacyjnych, a jednocześnie najliczniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów, Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) wspomaga zarządców w dbaniu o czystość. Chodniki na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej, Placu Pięciu Rogów, a także niektóre przystanki oraz pętla autobusowa przy Dworcu Centralnym porządkowane są na mokro. Używane są do tego szorowarki oraz myjki ciśnieniowe. To ponad 75 tys. m kw., które w pierwszej połowie roku ZOM umył 23 razy.

Umyte wiaty

O przystanki autobusowe i tramwajowe ZOM dba przez cały rok. Ekipy porządkowe zamiatają chodnik, zbierają śmieci i opróżniają kosze na 4400 przystankach. Specjalnym serwisem objęte są wiaty. Najpierw z szyb usuwane są nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti, a następnie wodą pod ciśnieniem gruntownie czyszczony jest dach, ławki, gabloty i chodnik. Od wiosny Zarząd Oczyszczania Miasta umył już 2500 wiat. Takie kompleksowe porządki dotyczą również pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym, gdzie przy pomocy specjalistycznego sprzętu czyszczone są stalowo-szklane zadaszenia. Pierwsze mycie pętli ZOM przeprowadził w maju.

Czyste przejścia podziemne

Regularne sprzątanie na mokro obejmuje 14 przejść podziemnych znajdujących się np. przy pomniku Chwała Saperom, rondzie Zesłańców Syberyjskich, Cytadeli czy stacji metra Marymont. Przed przystąpieniem do mycia teren jest zamiatany. Następnie ekipa porządkowa wodą pod ciśnieniem czyści całą szerokość przejścia, a także schody i barierki. Do tej pory ZOM posprzątał przejścia podziemne już 27 razy.

Walka z wandalizmem

Pseudograffiti na koszu czy wiacie przystankowej traktowane jest jako wandalizm, dlatego Zarząd Oczyszczania Miasta regularnie usuwa bazgroły z elementów miejskiej infrastruktury. Żeby skutecznie pozbyć się śladów po farbach, sprejach i markerach ekipy porządkowe używają specjalnych preparatów, które likwidują uporczywe zabrudzenia. Estetyczny wygląd odzyskało do tej pory już 231 koszy i aż 3000 wiat. Kosze do umycia wskazują kontrolerzy, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem czystości. Mieszkańcy również mogą zgłaszać lokalizacje pomazanych pojemników przez Miejskie Centrum kontaktu Warszawa 19115.

Czystość na wysokim poziomie

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie kompleksowe utrzymanie czystości. Regularne sprzątanie dotyczy 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy na śmieci. Na nagłe zanieczyszczenia oprócz Pogotowia Porządkowego ZOM, reagują także grupy interwencyjnego sprzątania. Wysokie standardy wykonania i organizacja prac porządkowych, dają efekt czystego miasta, co doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jak wynika z ostatniego raportu monitorującego warszawskie strategie i programy 80% badanych ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.