Strona główna Aktualności Centralny Dom Kultury za 111 mln zł

Centralny Dom Kultury za 111 mln zł

fot. materiały prasowe

Kilkanaście pracowni artystycznych, sale prób, a do tego przestrzeń wystawiennicza, kawiarenka i międzypokoleniowe miejsce spotkań dla mieszkańców. Łącznie 9.484m2 przestrzeni użytkowej, ponad 40 pomieszczeń oraz sala widowiskowa ze sceną i widownią na ponad 350 miejsc, powstanie przy ul. Twardej 8/12.

111 mln zł przyznała Rada Warszawy na budowę wielofunkcyjnego obiektu kultury „Twórcza Twarda”. Swoje siedziby będą miały w nim Dom Kultury Śródmieście oraz Młodzieżowy Dom Kultury. To będzie największa inwestycja w Śródmieściu od 21 lat.

– To będzie dom kultury otwarty dla wszystkich mieszkańców. Już teraz z naszej oferty korzystają osoby z innych dzielnic. Stworzenie komfortowej przestrzeni dla różnych już realizowanych przedsięwzięć, pozwoli nam nie tylko zwiększyć ich dostępność i atrakcyjność. Będziemy mogli także zoptymalizować koszty wydarzeń kulturalnych, na które tylko w tym roku 50-krotnie wynajmowaliśmy lokale komercyjne – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.

Kulturalne serce Warszawy

Przy Domu Kultury Śródmieście działa obecnie 13 grup artystycznych, radio prowadzone przez seniorów, wytwórnia filmu fabularnego, trzy chóry, Uniwersytet Trzeciego Wieku i wiele grup nieformalnych. Ich funkcjonowanie rozproszone jest w 10 budynkach mieszkalnych i użytkowych. Słabo widoczne, małe przestrzenie, poważnie ograniczały dostępność i maksymalną liczbę uczestników. Pomimo wszystko, tylko w zeszłym roku ze śródmiejskiej oferty skorzystało ponad 45 tys. osób. M.in. ze względu na ogromne zainteresowanie Uniwersytetem Trzeciego Wieku, podjęta została decyzja o utworzeniu kolejnego rocznika (obecnie w zajęciach uczestniczy około 200 osób). Liczba osób oczekujących na przyjęcie z listy rezerwowych wciąż jednak rośnie.

Budowa Twórczej Twardej

Budowa Domu Kultury przy ul. Twardej 8/12 przygotowywana jest już od kilku lat. W 2019 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny, a rok później powstał projekt wielobranżowy i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę dla tej inwestycji. Dzięki decyzji Zarządu miasta i Rady Warszawy, wchodzimy w kolejny etap budowy. Do końca lipca zaktualizowana zostanie dokumentacja projektowa, a następnie ogłosimy postępowanie przetargowe. Liczymy, że jeszcze w tym roku wyłonimy Wykonawcę i rozpoczniemy prace budowlane. Łączny koszt inwestycji to 136 mln zł, a przewidywany czas realizacji szacowany jest na przełom 2026/2027 roku.