Strona główna Aktualności Chodniki sprzątane na mokro

Chodniki sprzątane na mokro

fot. materiały prasowe

Regularne zamiatanie i zbieranie zanieczyszczeń, ale też porządki na mokro. Zarząd Oczyszczania Miasta myje najbardziej reprezentacyjne miejsca w stolicy.

Są takie chodniki, które ze względu na swoją lokalizację, wymagają specjalnego traktowania, czyli regularnego sprzątania na mokro. W miejscach reprezentacyjnych, czyli na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej i Placu Pięciu Rogów Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) wspomaga zarządców w dbaniu o czystość. Porządki z użyciem wody prowadzone są przy pomocy szorowarek i myjek ciśnieniowych. W taki sposób myte są również przystanki tramwajowe oraz pętla autobusowa przy Dworcu Centralnym. To w sumie ponad 75 tys. m kw. powierzchni.

Czysto od rana

Sprzątanie chodników rozpoczyna się o świcie. Dzięki temu, że ruch jest mniejszy, ZOM minimalizuje niedogodności dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej. Służby porządkowe dokładnie oczyszczają całą szerokość chodnika, razem z powierzchnią przystanku. Szorowarka obrotowymi szczotkami myje nawierzchnię, a woda z zanieczyszczeniami od razu jest zasysana do zbiornika. W trudno dostępnych miejscach lub w przypadku uporczywego zabrudzenia w ruch idą myjki, które doczyszczają nawierzchnię wodą pod ciśnieniem. ZOM będzie powtarzał takie porządki na mokro regularnie aż do jesieni.

3,5 mln mkw. powierzchni

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje całoroczne sprzątanie 3,5 mln mkw. terenów dla pieszych, które obejmują również przystanki komunikacji miejskiej, schody, kładki i dojścia do stacji metra. Nad czystością miasta pracują, oprócz ZOM, również inni zarządcy. Są to urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, a także administratorzy i zarządcy nieruchomości. Mieszkańcy, którzy widzą miejsce wymagające uporządkowania, mogą je zgłosić do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.