Strona główna Aktualności Wróciły żabki z Muranowa

Wróciły żabki z Muranowa

fot. materiały prasowe

Legendarne muranowskie żabki po odnowieniu znalazły swój nowy dom na podwórku przy ul. Nowolipie 21. W ramach projektu przebudowano także otaczający je teren.

W latach 50. ubiegłego wieku na wolskim Muranowie powstała fontanna. Dekadę później dostawiono do niej kamienne żabki. Fontanna znajdowała się na nieistniejącym już tarasie przy alei Solidarności 86, dawnej alei Świerczewskiego. Było to znane miejsce spotkań mieszkańców. Po likwidacji fontanny kamienne płazy wielokrotnie przenoszono i odnawiano, nie zawsze zgodnie ze sztuką.

– Teraz legendarne żabki muranowskie, w dobrej kondycji, znalazły swoje miejsce na zacisznym podwórku przy ulicy Nowolipie 21 – informuje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Prace na podwórku nie ograniczyły się do rekonstrukcji fontanny i żabek. – Wykonano rekonstrukcję misy fontanny, przyłącze elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, pomieszczenie techniczne, cztery cokoły pod rzeźby żab, ułożono nowe płyty wokół fontanny, dostawiono ławki i przygotowano otaczającą zieleń – podkreśla Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

– Pracując przy obiektach, staraliśmy się uszanować ich historię. Najpierw żabki stały razem, następnie przez 20 lat w zupełnie innych miejscach. Moglibyśmy na siłę tworzyć “trzecią wartość”, ale to by byłaby wartość zupełnie inna – niezgodna z pierwotną wolą autora – mówi Anna Duda-Maczuga z Akademii Sztuk Pięknych. – Żaby są więc różne, ale mam nadzieję, że będą wpisywać się w nową historię Muranowa – dodaje Duda-Maczuga.

W miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się żabki, obecnie stoi sklep, w którym dwie płazy były przechowywane. Dwie kolejne, zanim trafiły na podwórko, ustawione były przed Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na ulicy Nowolipie 25B.

W niedalekiej przyszłości, za zgodą konserwatora zabytków, ma stanąć tutaj także huśtawka. Całkowity koszt projektu to 290 tysięcy złotych.