Strona główna Wydarzenia Nowa wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim

Nowa wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim

Od 17 maja w Fotoplastikonie Warszawskim będzie można oglądać nową wystawę czasową – „Kraj światłych rządów. Japonia na fotografiach z przełomu XIX i XX wieku”.

 

Do połowy XIX wieku uchodziła za jeden z najbardziej zamkniętych i tajemniczych krajów świata. Odporna na wpływy mocarstw kolonialnych, skutecznie pielęgnowała własne tradycje i zwyczaje. Dzięki magii stereoskopii mało znana dotąd kraina szeroko otworzy dla nas swoje podwoje. Fotoplastikon Warszawski zabierze nas na wyprawę do Japonii z przełomu XIX i XX wieku, czyli do okresu w historii przypadającego na lata panowania cesarza Mutsuhito, czasów nazywanych „Erą Światłych Rządów” Poprzez trójwymiarowe obrazy będziemy mogli poznać niezwykły świat gejsz, samurajów i tajemniczych rytuałów. Zobaczymy święte schody przy świątyni Fudō, spędzimy popołudnie w parku Shiba, odbędziemy podróż lektyką po ulicach Tokio i obejrzymy pokaz japońskiego teatru. 24 zdjęcia zostały rozdzielone ponad pół wieku temu i od tamtej pory nie były razem prezentowane. Dziś możemy je pokazać w Warszawie dzięki Muzeum Kinematografii w Łodzi – współorganizatorowi wystawy i opiekunowi łódzkiego fotoplastikonu.

  • Wystawa: „Kraj światłych rządów. Japonia na fotografiach z przełomu XIX i XX wieku”.
  • 17 maja – 16 czerwca 2023
  • Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51
  • Wystawa czynna od środy do soboty w godz. 10.00–18.00
  • Wstęp w cenie biletu do Fotoplastikonu Warszawskiego, w czwartek wstęp wolny

W soboty w godzinach 11.00 -18.00 wystawie towarzyszyć będą warsztaty z nauki pisania imion w znakach japońskich – katakanie, kaligrafii podstawowych znaków kanji oraz tworzenia warabe ningyo – japońskich laleczek z papieru oraz bibuły. Warsztaty poprowadzą studenci z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.