Strona główna Bez kategorii Święto teatru w cieniu wojny

Święto teatru w cieniu wojny

fot. materiały prasowe

Polskie teatry ratowały ukraiński teatr” – pisze ukraińska reżyserka, Switłana Oleszko, która od ponad roku mieszka i pracuje w Warszawie. To słowa z polskiego orędzia z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Teatru. Rolę artystów sceny w czasie wojen i kryzysów, podkreśla także egipska aktorka Samiha Ayoub – autorka tekstu międzynarodowego.

– To kolejny Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony w cieniu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Rok temu zebraliśmy się na Placu Defilad i patrzyliśmy na wielki napis ДЕТИ („dzieci”), który przypominał o dramatycznych wydarzeniach w ukraińskim Mariupolu. Dziś, w dniu święta teatru, trudno uwolnić się od tych wspomnień – mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. I dodaje – Miniony rok pokazał, jak wiele dobrego mogą zrobić ludzie teatru – pełni solidarności, współczucia, wspierający swoje koleżanki i kolegów z ogarniętej wojną Ukrainy. W Warszawie gościmy ukraińskie twórczynie i ukraińskich twórców, którzy stali się już częścią wielkiej artystycznej rodziny. Jesteśmy z wami, wspieramy i z całego serca życzymy, by kolejne teatralne święto, za rok, obchodzone było już w czasie pokoju, w atmosferze bezpieczeństwa i nadziei.

Polskie orędzie Switłany Oleszko

Rok temu, po inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przyjechała m.in. ukraińska reżyserka Switłana Oleszko, dyrektorka teatru Arabesky w Charkowie. Jak wspomina, przybyła do Warszawy z jedną walizką, którą spakowała już w 2014 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Od roku mieszka w Warszawie, pracuje w Teatrze Polskim, który, jak podkreśla, stał się jej domem.

– Jaki był dla teatrów polskich ubiegły rok? To był rok niezwykłej solidarności. Rok otwarcia się na teatr ukraiński, ukraińską kulturę. Teatry polskie poznały więcej ukraińskich aktorów, reżyserów, dramatopisarzy – bliżej, na żywo. Wydaje mi się, że zaczęliśmy wspólnie tworzyć nowy język teatralny i wspólną przestrzeń kultury. My, twórcy ukraińscy opowiadaliśmy na polskich scenach o naszej wojnie. Mówiliśmy prawdę. Mówiliśmy głośno po polsku. Słuchaliście nas, słyszeliście nas. Może po raz pierwszy w historii – to fragment orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru, napisany przez Switłanę Oleszko (pełny tekst w załączniku).

Międzynarodowe orędzie Samiha Ayoub

Orędzie międzynarodowe z okazji teatralnego święta przygotowała w tym roku egipska aktorka Samiha Ayoub. – Do wszystkich moich przyjaciół – artystów teatralnych z całego świata. Piszę do Was to przesłanie w Międzynarodowy Dzień Teatru i choć czuję się ogromnie szczęśliwa, że do Was przemawiam, jednocześnie drżę z powodu cierpienia, którego wszyscy – artyści teatralni i nieteatralni – doświadczamy […]. Niepewność jest skutkiem tego, z czym musimy mierzyć się wobec licznych konfliktów, wojen i katastrof naturalnych. Niszczą one nasz świat materialny, duchowy i rujnują życie psychiczne – tak zaczyna się to wystąpienie (pełny tekst w załączniku).

Międzynarodowy Dzień Teatru w Warszawie

Warszawskie teatry z okazji tego święta przygotowały różnego rodzaju atrakcje, np. darmowe wejściówki czy bilety za złotówkę, oprowadzania po teatralnych kulisach, spotkania z ludźmi teatru. Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych dzielnic oraz warszawskich teatrów.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku i jest obchodzony zawsze 27 marca. Tego dnia publikowane jest przesłanie wybitnego człowieka teatru (orędzie tłumaczone na wiele języków), odbywają się także specjalne spotkania i spektakle poświęcone sytuacji i problemom teatrów.