Strona główna Aktualności Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji Schronisko na Paluchu zaprasza w weekend na dwudniowe wydarzenie poświęcone tym czworonogom. A urząd miasta przypomina, że o koty warto dbać nie tylko od święta.

W weekend, 18 i 19 lutego, Schronisko na Paluchu zaprasza do Centrum Wsparcia „Moja Rodzina” przy ul. Częstochowskiej 11/15 (wejście od pl. Baśniowego). W sobotę w godzinach 13-16 będzie można tam za darmo zaczipować kota. Placówka przypomina, że zwierzak powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. W niedzielę schronisko organizuje natomiast zajęcia dla dzieci i wykład dla dorosłych – podczas obu aktywności będzie można dowiedzieć się wiele na temat mruczków. Wolontariuszki opowiedzą też m.in. o warunkach adopcji kotów w placówce. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na Facebooku Schroniska.

Jak żyją koty w Warszawie?

Stolica troszczy się o te czworonogi nie tylko od święta. Miasto co roku kupuje karmę oraz finansuje leczenie i sterylizację wolno żyjących kotów. Według szacunków w stolicy jest ich blisko 30 tysięcy. Są ważnym elementem środowiska miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni.

Co roku Warszawa dofinansowuje również czipowanie, sterylizację i kastrację zwierząt, które mają właściciela, w tym kotów. Tylko w tym roku miasto wyda na to 700 tys. zł.

Koty bez opiekunów

Bezdomnymi kotami w Warszawie opiekuje się Schronisko na Paluchu, obecnie przebywa ich tam ponad 100. Schronisko prowadzi też mniejszy punkt adopcyjno-informacyjny przy ul. Grójeckiej. Ochota na Kota to miejsce przeznaczone specjalnie dla kotów, w którym poza adopcjami organizowane są też akcje czipowania. Zainteresowani adopcją mogą też wejść do środka, pogłaskać i osobiście poznać charakter pupili.

Aby zwiększyć komfort zwierząt w Schronisku na Paluchu, miasto planuje budowę nowego pawilonu wyłącznie dla kotów. W budynku, który powstanie w Wawrze, zwierzęta będą miały zapewnioną opiekę i leczenie w spokojnych warunkach – bez obcych zapachów i hałasu powodowanego szczekaniem psów.