Strona główna Aktualności Dom dla starszych psów z gotową konstrukcją

Dom dla starszych psów z gotową konstrukcją

fot. materiały prasowe

Gotowy jest już stalowy szkielet obiektu geriatrii dla psów w Schronisku na Paluchu, w tym miesiącu rozpocznie się montaż dachu i ścian zewnętrznych. Pawilon ma być gotowy w wakacje.

Nowy budynek geriatrii będzie przygotowany na przyjęcie ponad 70 starszych psów. Zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów. W pawilonie powstaną gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale pielęgnacji i kąpieli. W oddzielnych pomieszczeniach zamieszkają suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi.

Na trawiastych wybiegach mają powstać place zabaw z urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Nie zabraknie drzew i zadaszeń chroniących zwierzęta przed słońcem oraz basenów, w których psy będą mogły się schłodzić w upalne dni. Obiekt będzie oddzielony od części parkowej zieloną ścianą.

Konstrukcja nowego pawilonu

Budynek został zaprojektowany w systemie modułowym i powstaje poprzez skręcanie poszczególnych elementów. To cicha i szybka technologia, która – w razie potrzeby – umożliwi demontaż i przeniesienie stalowej konstrukcji w inne miejsce.

Teren budowy został szczelnie ogrodzony wyciszającymi płytami. Zapewniło to spokój i bezpieczeństwo zwierzętom mieszkającym w innych częściach schroniska.

Ekologiczne rozwiązania

Pawilon dla starszych psów zaprojektowano w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym. Podziemne zbiorniki będą magazynować deszczówkę, którą będzie można wykorzystać na potrzeby schroniska. Na dachu pojawi się zieleń, która również będzie zatrzymywać wodę opadową. Zamontowane zostaną też panele fotowoltaiczne. W znacznym stopniu powinny one pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla placówki. Budynek będzie ogrzewany pompą ciepła.

Planowany termin zakończenia prac przy budowie pawilonu to sierpień 2023 r.