Strona główna Wydarzenia ZAPROSZENIA NA WEEKEND

ZAPROSZENIA NA WEEKEND

ŚRÓDMIEŚCIE 4 i 5 lutego (sobota i niedziela) w godz. 10-18 w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się Warsaw Coffee Festival. „Zapraszamy wszystkich od profesjonalnych baristów po osoby, które dopiero co zaczynają poznawać świat kawy. W jednym miejscu poznasz wszystkie jej smaki, aromaty oraz formy! Dowiesz się ciekawych sposobów parzenia, form podawania oraz zaznasz bezcennej wiedzy na jej temat dzięki prelekcjach oraz wykładach prowadzonych podczas wydarzenia” – zachęcają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 4 i 5 lutego (sobota i niedziela) w godz. 11-21 (w niedzielę do 19) w Elektrowni Powiśle odbędą się targi „Jestem vintage”. „Zaskoczymy Was kompletnie nowymi pomysłami i karnawałową modą dla najbardziej wysmakowanych tancerzy miejskich parkietów – zapowiadają organizatorzy.

WOLA 4 i 5 lutego (sobota i niedziela) w godz. 11-18 w EXPO XXI Warszawa przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbędzie się Winter Meet at Rift. „Pierwszy w Polsce festiwal League of Legends, Valorant i Teamfight Tactics powraca. Już w pierwszy weekend lutego odwiedzimy Warszawę, aby oddać się wspólnej zabawie w klimacie gamingu i esportu” – informują organizatorzy. „Do waszej dyspozycji oddane zostaną dedykowane strefy tematyczne. Dodatkowo wydarzenie odwiedzą popularne gwiazdy, przez co to idealna okazja do zbicia piątki, zgarnięcia autografu lub zrobienia pamiątkowej fotki” – opisują.

WOLA 4 lutego (sobota) o godz. 11 w Stacji Muzeum przy ul. Towarowej 3 odbędzie się otwarcie wystawy „Jak zdobywano Dziki Zachód”. Będzie poświęcona historii podboju kontynentu północnoamerykańskiego przez „Stalowego Konia” – jak nazywali kolej rdzenni mieszkańcy tych ziem. „Wystawa będzie podzielona na kilka części. Opowiemy zarówno o początkach przemysłu kolejowego sięgając do roku 1815, o wykorzystaniu pociągów w czasie największego konfliktu w historii USA, czyli Wojny Secesyjnej, o nadludzkim wysiłku, jakim była budowa kolei transkontynentalnej, a także o największym rozwoju kolejnictwa w epoce dwudziestolecia międzywojennego” – zapowiadają organizatorzy.

URSYNÓW 4 lutego (sobota) o godz. 16 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Gandhi 9 odbędą się urodziny Juliusza Verne’a. „8 lutego przypada 195. rocznica urodzin pisarza, zwanego ojcem fantastyki naukowej. Z tej okazji zapraszamy na Urodziny Juliusza Verne’a, podczas których będzie można wysłuchać prelekcji o życiu i twórczości Czarodzieja z Nantes, porozmawiać o jednej z nielicznych polskich książek poświęconych dziełom autora „20.000 mil podmorskiej żeglugi” oraz nabyć owo opracowanie i otrzymać autograf jego autora, a także obejrzeć klasyczną, czyli wierną literackiemu oryginałowi adaptację jednej z najgłośniejszych powieści Juliusza Verne’a” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 4 lutego (sobota) o godz. 18.30 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert z udziałem legendarnego klawesynisty Władysława Kłosiewicza. Jego edukacja muzyczna wywodzi się w prostej linii od Wandy Landowskiej, jednej z najsłynniejszych klawesynistek świata. W interpretacji Władysława Kłosiewicza usłyszymy Koncert klawesynowy czeskiego kompozytora Bohuslava Martinů. Drugą część koncertów wypełni IV Symfonia „Nieugaszalna” Carla Nielsena. Wykonanie Koncertu poprzedzi Musica serena Pēterisa Vasksa. Utwór łotewskiego kompozytora powstał w 2015 roku, to dzieło jednoczęściowe, na orkiestrę smyczkową, opierające swoją estetykę na tytułowym spokoju.

PRAGA-POŁUDNIE 5 lutego (niedziela) w godz. 10-16 w OSiR Praga-Południe przy ul. Siennickiej 40B odbędą się targi ZooEgzotyka. „Tylko tutaj w jednym miejscu będziecie mogli zobaczyć węże, jaszczurki, żółwie, żaby, ślimaki, owady, pająki, ryby i rośliny z całego świata” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 5 lutego (niedziela) w godz. 12-20 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się „Pałacówka czyli Festiwal Mody z drugiej ręki”. „Będziecie mogli nabyć perełki secondhand i dać im drugie życie. Oprócz zakupów będą na Was czekać słodkości, kawy i koktajle w naszej kawiarni” – zapowiadają organizatorzy.

BIELANY 5 lutego (niedziela) w godz. 14-16 w Galerii Młociny odbędzie się gdy Eter. „W starożytnych czasach, w ramach wielkiego turnieju do walki stawali magowie władający każdym z czterech podstawowych żywiołów. Zwycięzca ustanawiał dominację na kolejny rok, zaś w wyniku starć żywiołów powstawał ETER niezbędny do istnienia Świata Nadksiężycowego – miejsca narodzin i regeneracji magów” – opisują organizatorzy. Zapisy przez formularz:https://forms.gle/MDK9DjCbwRrhVm257.

GASTRONOMIA

BULWARY Ratusz rozstrzygnął przetarg na dzierżawę terenów nad Wisłą na odcinku od Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty do mostu Poniatowskiego. Na bulwarze Flotylli Wiślanej pojawią się trzy lokale znane z poprzednich sezonów: Grunt i Woda, Szerokie Bary i Cud nad Wisłą (wraca na Płytę Desantu po czterech latach nieobecności). W przetargu nie pojawiła się żadna propozycja na lokalizację na południowej części bulwaru Flotylli Wiślanej położonej w sąsiedztwie siłowni plenerowej. Nadwiślańskie klubokawiarnie mają ruszyć razem z otwarciem sezonu letniego – czyli w majówkę.

STACJA GROCHÓW Do 5 lutego w Stacji Grochów przy ul. Grochowskiej 178/184 trwa Marokański Weekend. „Nasi kucharze przygotują najbardziej charakterystyczne potrawy tej kuchni. Na Waszych stołach zagoszczą świetne pasty, humus, kuskus z cieciorką i warzywami, a także kurczak z kiszoną cytryną i wiele innych smakołyków” – zapowiadają organizatorzy.

KICIA KOCIA Mamy swoją okowitę – pochwaliła się klubokawiarnia Kicia Kocia. „Trunek jest dziełem kooperacji Pasieka Jaros, której niesyconych miodów możecie skosztować w KK, oraz Cydr Ignaców – pierwszej rzemieślniczej polskiej cydrowni, też od lat obecnej u nas. Jej współtwórcą jest Tomek, przyjaciel Kici, nasz krajan z okolic placu Szembeka” – informuje klubokawiarnia.

TAM I Z POWROTEM Jesteśmy głodni podróży, opowiedz nam o swojej – zachęca Klubokawiarnia Tam i z Powrotem przy ul. Odyńca 71. „Zorganizujemy dla Ciebie wyjątkową prelekcję podróżniczą w akompaniamencie najpyszniejszej kawy i drinków” – zapowiada klubokawiarnia.

TYDZIEŃ W WARSZAWIE

HANDEL Zbliża się ponowne otwarcie Centrum Handlowego Fort Wola. „16 lutego roku nasze drzwi zostaną dla Was otwarte, a za nimi będą na czekać nie tylko zakupy, ale także sport i rozrywka” – zapowiada operator. W Forcie Wola pojawią się m.in.: Kaufland, salon Orange, Cropp, House i Hebe. Dla klientów przygotowano tam 900 miejsc parkingowych.

KOTY „Adopcje kotów znów stoją w miejscu” – alarmuje Schronisko na Paluchu. „Po ostatnim zrywie adopcyjnym, gdzie każdego dnia zabieraliście do swoich domów po kilkanaście kotów już mieliśmy nadzieję, że za chwilę prawie wszystkie będą bezpieczne, kochane i będą mogły wreszcie odpocząć. Niestety od pewnego czasu liczba kotów w naszym schronisku nie spada Wciąż ponad 100 kotów czeka na domy. Są w bardzo różnym wieku, od kilkumiesięcznych kociaków do seniorków, którzy już w swoim życiu doświadczyli wiele” – informuje.

BIBLIOTEKI Nowa filia Biblioteki Publicznej im. J.U. Niemcewicza powstanie przy ul. Polnej Róży. Placówka została zaplanowana w taki sposób, aby mogły się w niej znajdować zbiory dla czytelników dorosłych i dzieci. To pozwoli w przyszłości dowolnie kształtować księgozbiór oraz planować program promocji czytelnictwa dla różnych grup wiekowych. Planowana liczba księgozbioru to 25-28 tysięcy woluminów, a planowana liczba odwiedzin to nie mniej niż 30 tysięcy rocznie.

KONKURSY Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy zaprasza do udziału w 13. edycji konkursu na udział w produkcji filmowej. Podstawowym kryterium udziału projektów jest powiązanie produkcji z Warszawą i województwem mazowieckim poprzez miejsca realizacji filmu i tematykę, a także udział w realizacji twórców i przedsiębiorców z Warszawy i województwa mazowieckiego oraz wysokość budżetu wydatkowanego w regionie. Szczegóły zapisane są w regulaminie konkursu. Budżet to 2,6 mln złotych brutto. Zgłoszenia są przyjmowane do 17 lutego.

ZOO 26 stycznia o godz. 6.45 w warszawskim zoo przyszło na świat piękne źrebię konia Przewalskiego – gatunku zagrożonego wyginięciem. „To córeczka 6-letniej Primy urodzonej w warszawskim zoo oraz 10-letniego Larsa – ogiera, który przyszedł na świat w Zoo Leipzig, a do Warszawy przyjechał z Augsburga w styczniu 2021 r. Poród przebiegł bez komplikacji, a urocza klaczka biega u boku mamy” – relacjonują pracownicy zoo.

WYSTAWY Królowa Warszawy to pierwsza wystawa poświęcona Kim Lee, która od jutra oglądać można od dziś w Muzeum Woli. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Na wystawie prezentowane są m.in. kostiumy, filmy i zdjęcia najsłynniejszej warszawskiej drag queen.

REKREACJA Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa zaprasza najmłodszych mieszkańców do aktywnego spędzenia Zimy w Mieście 2023. W ośrodkach Aktywnej Warszawy na uczniów czekają pływalnie, boiska, sale sportowe, korty tenisowe oraz lodowiska. Aktywności sportowe będą dostępne od 13 do 24 lutego, od poniedziałku do piątku.

PTAKI W 2022 roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) na zlecenie Zarządu Zieleni przeprowadziło kompleksową inwentaryzację ornitologiczną miejskich parków: Dolinki Służewskiej, Ogrodu Krasińskich i Parku Praskiego. „Celem inwentaryzacji było określenie składu gatunkowego występujących w nich ptaków, ich liczebności, miejsc gniazdowania. A także identyfikacja zagrożeń i określenie kolejnych działań sprzyjających utrzymaniu różnorodności biologicznej w mieście” – informuje ZZW.

KOMUNIKACJA

SAMOLOTY „Dodanie 10. samolotu na Lotnisku Chopina planowane na maj przyczyni się do zwiększenia floty Wizz Air w Warszawie. Tego lata przewoźnik zwiększy również częstotliwość na 16 trasach z Warszawy, w tym do Alicante, Brukseli, Larnaki i do Palmy (na Majorce). Ponadto lato 2023 to 6 nowych miejsc docelowych ze stolicy Polski: Bilbao, Leeds, Madera, Walencja, Wenecja Marco Polo i Sewilla” – informuje Wizz Air.

BUDOWA METRA Rozpoczyna się budowa ostatniego etapu linii metra M2 na Karolin – informuje urząd miasta. Na nowym czterokilometrowym odcinku linii M2 na Bemowie powstaną: Stacja Techniczno-Postojowa Karolin, stacje pasażerskie C01 Karolin, C02 Chrzanów i C03 Lazurowa, a także położone pomiędzy nimi wentylatornie.

KOLEJE Koleje Mazowieckie wprowadzają w okresie ferii zimowych ofertę „Bilet Turysty”. „Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które w tym czasie zamierzają zwiedzać Mazowsze podróżując pociągami KM” – informują. Oferta obowiązywać będzie od 11 do 26 lutego, a w sprzedaży będzie dostępna od 5 lutego. Bilet będzie można kupić w kasach i biletomatach.

OŚWIETLENIE Zakończyła się wymiana latarni na ul. Kajki. „W sumie na jednej z ważniejszych ulic wawerskiego Anina wstawiliśmy 62 słupy wyposażone w tyle samo nowoczesnych opraw ledowych SAVA. Za wymianę nie musieliśmy dodatkowo płacić, ponieważ odbyła się w ramach umowy z jedną z firm na konserwację oświetlenia na drogach podlegających ZDM” – informują drogowcy.

SYGNALIZACJA Zarząd Dróg Miejskich wybudował nową sygnalizację świetlną w al. Reymonta. Światła powstały na przejściu dla pieszych na wysokości ul. Żbikowianka. „To efekt przeprowadzonego audytu bezpieczeństwa, w trakcie którego zebra uzyskała bardzo niską ocenę” – informują drogowcy.

UTRUDNIENIA 5 lutego (niedziela) ulice Chomiczówki po raz kolejny staną się areną zmagań warszawskich biegaczy. To właśnie tam podejmą rywalizację na dystansie pięciu i piętnastu kilometrów – odpowiednio w 16. Biegu o Puchar Bielan oraz 40. Biegu Chomiczówki. Na czas zawodów ulice na trasie biegu zostaną wyłączone z ruchu. Objazdami kursować będą autobusy komunikacji miejskiej. Więcej: http://infoulice.um.warszawa.pl/node/128367.

KOLEJE W minionym roku z usług przewozowych Kolei Mazowieckich skorzystało ponad 59 mln pasażerów, czyli o 12 mln więcej niż w 2021 r. – informuje spółka Koleje Mazowieckie. Liczba osób wybierających Koleje Mazowieckie stanowi ponad 17 proc. z 342,2 mln pasażerów podróżujących transportem kolejowym od stycznia do grudnia 2022 r. Ten wynik pozwolił przewoźnikowi zająć drugie miejsce pod względem udziałów w rynku pasażerskich przewoźników kolejowych.