Strona główna Kultura Festiwal Teatralny Wolność

Festiwal Teatralny Wolność

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje ogólnopolski festiwal najlepszych spektakli tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem jest walka o wolność w kontekstach zarówno historycznych, jak i współczesnych.

Muzeum zaprasza uczniów do nadsyłania zgłoszeń oraz wzięcia udziału w bezpłatnych webinarach z najlepszymi twórcami polskiego teatru, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Najbliższe spotkanie on-line, z reżyserem Michałem Zadarą, odbędzie się w czwartek, 8 grudnia. 1. Edycję Festiwalu wspierają Maciej Musiał, aktor i Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy.

Do 24 marca 2023 roku należy nagrać spektakl i wysłać go do Muzeum. Najlepsze przedstawienia zostaną wystawione 18 i 19 kwietnia 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwycięski spektakl otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł dla szkoły oraz nagrody rzeczowe dla twórców przedstawienia.

Podczas dwóch dni festiwalowych uczniowie spędzą czas w najlepszym teatralnym towarzystwie, wezmą także udział w warsztatach z najważniejszymi polskimi artystami oraz będą mieli do dyspozycji specjalną scenę w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla osób kochających teatr będzie to miejsce, gdzie warto być, gdzie warto się pokazać i gdzie można bardzo dużo nauczyć się o teatrze i o sobie. Chcemy, by nasz festiwal stał się przystankiem na drodze młodzieży do szkół artystycznych i na zawodowe sceny. – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warunki zgłoszenia spektaklu do konkursu:

  • spektakl musi podejmować temat walki o wolność w kontekście historycznym lub współczesnym;
  • spektakl musi zostać stworzony przez szkolny zespół teatralny działający przy szkole ponadpodstawowej;
  • spektakl musi być stworzony nie wcześniej niż w 2020 roku (data pierwszej publicznej prezentacji);
  • czas trwania: od 30 do 75 minut;
  • aktorami mogą być uczniowie szkoły ponadpodstawowej;

W ramach przygotowań i wsparcia uczniów Muzeum zaprasza na bezpłatne webinary

Podczas grudniowych spotkań on-line zaproszeni twórcy teatralni odpowiedzą na pytania uczniów i pomogą przygotować nowe przedstawienia lub dopracować gotowe tytuły, które później będzie można zgłosić do udziału w festiwalu. Powstanie platforma, gdzie uczniowie będą się regularnie spotykać i konsultować swoje pomysły z profesjonalistami oraz kolegami z całego kraju.