Strona główna Kultura Kino pełne emocji na platformie VOD

Kino pełne emocji na platformie VOD

fot. materiały prasowe

Filmy, spektakle i programy – te i inne produkcje można oglądać bez wychodzenia z domu na warszawskiej platformie VOD. Do końca grudnia są także dostępne wybrane filmy z Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – o publiczności. Pod jednym adresem znajdują się filmy, spektakle, koncerty, nagrania z wystaw, podcasty, czyli wszystko to, co składa się na kulturalną ofertę warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń.

Kamera Dawida na VOD.warszawa.pl

Bez wychodzenia z domu można już zobaczyć film „Ukos światła”, który opowiada o Dariuszu Popieli, sportowcu i aktywiście, który na Podhalu walczy o przywrócenie pamięci o żydowskiej społeczności. Za swoje działania Popiela został w 2021 roku wyróżniony Nagrodą POLIN.

Wśród udostępnionych filmów znalazł się także „Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” to niekonwencjonalna biografia wybitnego izraelskiego pisarza stworzona przez dwóch zafascynowanych jego twórczością Holendrów: reżysera Stephane’a Kaasa i scenarzystę Rutgera Lemma. Ten obraz był wielokrotnie nagradzany, m.in na festiwalach filmowych w Krakowie, San Francisco, Waszyngtonie i Haifie.

Na warszawskim VOD dostępne są także filmy z poprzednich edycji festiwalu, m.in. dokumentalny „Dobry i zły nazista” czy fabularne „Droga Aszera”, „Feniks”, „Więcej niż zasługuję”.

Filmy dokumentalne dla dzieci i o dzieciach

Platforma VOD Warszawa przygotowała filmowy prezent świąteczny dla najmłodszych widzów. Za darmo można obejrzeć m.in. cykl filmów “Trampolina do kina poleca” – prawie dwadzieścia filmów fabularnych i animowanych i krótkometrażowych, które wybrali eksperci z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Festiwalu Kino w Trampkach. Udostępnione serie to: “Dzieci z Jedwabnego Szlaku” czy “Sport kids. Młodzi sportowcy”. Filmom towarzyszą materiały edukacyjne.

Teatr bez wychodzenia z domu

Na warszawskiej platformie VOD dostępne są również spektakle z warszawskich teatrów. Obecnie można obejrzeć musical „Piloci” z Teatru Muzycznego Roma, opowiadający historię miłosną z II wojną światową w tle oraz „Niedzielne popołudnie” z Teatru Młyn, który niezwykle celnie pokazuje, jak idealistyczne wyobrażenia o wspólnym życiu jest konfrontowane z rzeczywistością.

Poza tym bezpłatnie udostępniono spektakle ze Staromiejskiego Domu Kultury, Domu Kultury Praga i Teatru Baj.