Strona główna Aktualności Mistrzowie umiejętności z Technikum Budowlanego nr 5

Mistrzowie umiejętności z Technikum Budowlanego nr 5

fot. materiały prasowe

Róża Olszewska i Artur Tsybran z Technikum Budowlanego nr 5 im. prof. Stefana Bryły przy ul. Księcia Janusza wygrali ogólnopolskie zawody World Skills Poland w konkurencji Architektura krajobrazu. Będą reprezentować nasz kraj w konkursie Euro Skills, skupiającym najlepszych techników z całej Europy.

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills.

Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym.

– Naszym zadaniem było wykonanie przygotowanego projektu na powierzchni 3m× 3m – mówi Róża Olszewska. – Projekt uwzględniał donicę, nawierzchnie z kostki brukowej, nasadzenia oraz drewnianą ławkę. Według mnie nie było żadnych pułapek. Najważniejsze było, aby poprawnie odczytać projekt i dokładnie go wykonać

Wszystkie elementy miały określone w planie wymiary i ilości (sprawdzane były z dokładnością do 2 mm). Oceniana była jakość (wszystko musiało być bardzo precyzyjnie wykonane), estetyka wykonania projektu, organizacja pracy oraz praca zespołowa. Zawodnicy musieli wykonać określone moduły w ściśle wyznaczonym czasie.

– Przygotowywania zaczęliśmy od tygodniowego wyjazdu do Budapesztu – mówi Róża Olszewska. – Po powrocie do Warszawy zaczęliśmy ćwiczyć na terenie szkoły i odbyliśmy szkolenie w firmie Festool.

Młodzi specjaliści będą teraz reprezentować Polskę podczas zawodów EuroSkills 2023, które odbędą się od 5 do 9 września w AmberExpo oraz Polsat Plus Arenie w Gdańsku.

Jak się będą przygotowywać ? – Właśnie opracowujemy plan – mówią. Na pewno czeka na nich ciężka praca, ponieważ zadanie na EuroSkills jest dużo bardziej skomplikowane i większe. Bedą trenować na terenie szkoły, mają też nadzieję na dalszą współpracę z Węgrami. Szkolni opiekuni planują zapewnić im szkolenia poprowadzone przez specjalistów w zakresie kamieniarstwa, elementu wodnego, czy brukarstwa – bo takie elementy na pewno znajdą się na EuroSkills. Na pewno czekają ich również treningi w czasie wakacji. Nie przejmują się tym, chcą osiągnąć jak najlepszy wynik, a będą rywalizować z bardzo mocnymi drużynami.