Strona główna Wydarzenia O miejskich nazwach w Muzeum Warszawskiej Pragi

O miejskich nazwach w Muzeum Warszawskiej Pragi

Zwinięte fabuły miast – trzydniowa 6. Naukowa Konferencja Nazewnicza rozpocznie się w poniedziałek w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ulice, place, skwery – kto i jak je nazywa w Polsce i za granicą – o tym opowiedzą goście i eksperci.

Wystąpienia i panele dyskusyjne będą dotyczyć nazw miejskich, m.in. warszawskich, wrocławskich, toruńskich, krakowskich, radzymińskich, charkowskich, lwowskich, ostródzkich, ale także tych w Vancouver, Reykjaviku, Rotterdamie czy Ułan Bator. Kobiety, sól, góry i rzeki w nazwach miejskich, dekomunizacja i fikcja nazewnictwa – to tylko niektóre spośród tematów konferencji.

W trakcie trzydniowych obrad zaplanowano także wydarzenia otwarte dla publiczności. 28 listopada, o godz. 17.20 odbędzie panel dyskusyjny Kto nazywa miejsca w mieście i jego mapach z udziałem przedstawicieli urzędów i Google Maps. Goście porozmawiają m.in. o różnicach w nazwach na mapach urzędowych, komercyjnych i społecznościowych, o ich źródłach i porządkowaniu. Z kolei 29 listopada, o godz. 11.00, zaproszeni goście będą dyskutować o powstawaniu, funkcjonowaniu, użytkowaniu i ochronie nazw miejskich.

We wtorek 29 listopada, o godz. 18.00, odbędzie się panel dyskusyjny Sprawiedliwość nazewnicza z udziałem ekspertów oraz dyskusja dotycząca reprezentacji różnych grup społecznych (np. duchowych, kobiet, artystów, wojskowych, naukowców, ludzi różnych zawodów) w nazwach i ich tworzeniu.

19 listopada ruszył quiz nazewniczy dotyczący warszawskich nazw ulic. Nagrodą dla zwycięzców będzie wycieczka zabytkowym autokarem Jelcz 043 po warszawskich ulicach z opowieścią o pochodzeniu, historii i tajemnicach ukrytych w ich nazwach. Więcej na stronie internetowej.

– Nazwy miejskie wywołują ogromne emocje – zarówno badaczy, jak i mieszkańców miast. Mieszkamy przy nich, docieramy dokądś dzięki nim oraz gubimy się za ich sprawą. Lubimy je i oburzamy się na nie. Badamy jako zjawiska językowe, geograficzne, historyczne, socjologiczne. Tworzymy je, zmieniamy, zarządzamy nimi – mówi koordynator konferencji, dr Paweł E. Weszpiński, kustosz Muzeum Warszawy.

Wydarzenie potrwa od 28 do 30 listopada. Konferencja będzie transmitowana na kanale YouTube Muzeum Warszawy. Wstęp wolny po przesłaniu formularza zgłoszeniowego.