Strona główna Komunikacja 45 FLIRTÓW na Mazowszu

45 FLIRTÓW na Mazowszu

fot. materiały prasowe

Kolejne dwa nowoczesne pojazdy wyprodukowane dla Kolei Mazowieckich przez siedlecką spółkę Stadler Polska zostały odebrane w drugiej połowie listopada. Tym samym zostało zrealizowane już 75 procent rekordowego zamówienia na dostawę 61 nowoczesnych pojazdów ER160 FLIRT.

W Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów zostały podpisane końcowe protokoły techniczne pojazdów o numerach 44 oraz 45. Pojazdy wyprodukowano w ramach czwartej z pięciu umów wykonawczych zawartych pomiędzy spółką Koleje Mazowieckie a Stadler Polska. Umowa zawarta w I kwartale 2021 r. obejmowała dostawę 15 sztuk ezt typu FLIRT. Wszystkie pojazdy zostały dostarczone, tym samym czwarta umowa wykonawcza została zrealizowana w całości. Wartość umowy to prawie 500 mln zł brutto.

– W tym roku zakończyliśmy odbiory pojazdów z III umowy oraz w całości zrealizowaliśmy IV umowę wykonawczą. Mamy już 45 nowoczesnych i komfortowych FLIRTÓW, a ostatnie udało się odebrać nawet tydzień przed planowanym terminem. Dzięki bardzo dobrej współpracy z firmą Stadler Polska realizujemy politykę taborową zgodnie z zaplanowanymi założeniami oraz inwestujemy w rozwój spółki. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu i mam nadzieję, że kolejne pojazdy przeznaczone do obsługi mazowieckich połączeń również będą dostarczane terminowo – powiedział Robert Stępień, prezes Kolei Mazowieckich.

Nowoczesne ezt serii ER160 produkowane przez firmę Stadler zostały wykonane z lekkich stopów aluminiowych, co wpływa na niższe zużycie energii oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska i jest bardzo ważne w obecnych czasach. Natomiast zastosowanie nowych technologii oraz wyposażenie pojazdów, m.in. w defibrylatory AED, znacząco przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i komfortu podróży.

– Rozpoczynając działalność przewozową KM miały do dyspozycji około 170, głównie wysłużonych, ezt. Teraz mamy łącznie 319 pojazdów, z czego ponad 50 procent to nowo zakupione, a nowoczesne FLIRTY stanowią prawie 20 procent ilostanu taborowego KM – dodaje Czesław Sulima, członek zarządu KM.

Umowa ramowa, która była zawarta w 2018 r. dotyczy zakupu 61 pojazdów typu ER160 FLIRT, a jej wartość to ponad 2 mld zł. Już w przyszłym roku będziemy posiadali wszystkie zamówione pojazdy, jednak to nie oznacza końca inwestycji taborowych, które zaplanowane są w dalszej kolejności.