Strona główna Aktualności Ogólnodostępne toalety w Śródmieściu

Ogólnodostępne toalety w Śródmieściu

fot. materiały prasowe

Kilkadziesiąt darmowych toalet, specjalna strona i naklejki. Na dwa dni przed Światowym Dniem Toalet, w Dzielnicy Śródmieście ruszyła akcja „Załatw to na Mieście”. To pierwsza tego typu kampania w Polsce przeciwdziałająca miejskiemu wykluczeniu.

Urząd Dzielnicy Śródmieście wspólnie z Fundacją „Na miejscu” i influenserką znaną jako Mądra Babcia, zainicjowali akcję #załatwtonamieście. W ramach niej opublikowana została lista toalet dostępnych na terenie dzielnicy, m.in. w oddziałach Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście, urzędach, oddziałach Domu Kultury Śródmieście. To kilkadziesiąt lokalizacji, które można sprawdzić na stronie: www.zalatwtonamiescie.pl.

Kolejne lokalizacje będą publikowane na tej stronie na bieżąco. Oprócz tego do przyłączenia się do akcji będą zachęcani również śródmiejscy najemcy lokali usługowych. W zamian za udostępnienie toalety mieszkańcom, najemcy mogą liczyć na zniżkę w stawce czynszu.

– „Tu możesz skorzystać z toalety” – to prosty komunikat w sprawie, która wciąż pozostaje bolączką wielu mieszkańców Śródmieścia. Brak informacji gdzie znajdują się takie miejsca, może być powodem ograniczania aktywności przez osoby starsze, rodziców z dziećmi czy przez kobiety w ciąży. Dlatego chcemy to zmienić. Pokazać, że takie toalety są dla nich otwarte i dostępne. Zachęcić do wychodzenia z mieszkań i korzystania z bogatej oferty kulturalnej, jaką dla nich przygotowaliśmy – przekazuje Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Osoby, które wiedzą, że na drodze do sklepu, parku czy kina nie znajdą toalety – ograniczają wyjścia, trzymają się blisko miejsca zamieszkania lub po prostu rezygnują z aktywnego trybu życia. Problem w szczególności dotyczy seniorów, kobiet w ciąży, małych dzieci czy osób z kłopotami zdrowotnymi. Ale nie tylko! Kto z nas nie poczuł będąc w mieście nagłej potrzeby? Kto z nas nie przechodził w takiej sytuacji koło kawiarni, w której na pewno była toaleta, ale krępował się zapytać o kluczyk, o kod dostępu lub pozwolenie aby z niej skorzystać?

Dzielnica Śródmieście jest dzielnicą Warszawy, skupiającą wszystkie grupy społeczne, najczęściej doświadczające tego problemu. Niemal 40% mieszkańców Śródmieścia to seniorzy. Codziennie na terenie tej dzielnicy przebywa kilkanaście tysięcy turystów. Ze względu na dużą ilość parków, ogrodów i terenów zielonych oraz dobrze skomunikowany transport publiczny, jest miejscem często wybieranym na spacery i spotkania. Dysponuje też największą w mieście ofertą kin, teatrów, muzeów i innych instytucji kultury, przyciągających mieszkańców całej metropolii warszawskiej.

Kilkadziesiąt śródmiejskich instytucji publicznych (biblioteki, urzędy, oddziały domu kultury) oraz kilku najemców lokali użytkowych, udostępnia nieodpłatnie i bez zbędnych pytań swoje toalety. Każde miejsce, które dołączyło do kampanii będzie miało na drzwiach naklejkę „Tutaj możesz skorzystać z toalety” oraz plakat informacyjny wewnątrz lokalu. Do końca listopada naklejki i plakaty umieszczone zostaną we wszystkich tych miejscach.

Celem Fundacji „Na Miejscu” i Dzielnicy Śródmieście nie jest jednak tylko udostępnienie i informowanie o tych miejscach. W wybranych toaletach Urząd Dzielnicy pilotażowo zamontował tzw. różowe skrzyneczki międzypokoleniowe, w których znajdują się środki higieny osobistej. Fundacja „Na Miejscu” będzie z kolei wspierać właścicieli lokali, którzy zdecydują się udostępnić swoje toalety.