Strona główna Aktualności Irena Kwiatkowska na muralu

Irena Kwiatkowska na muralu

fot. materiały prasowe

Irena Kwiatkowska, rodowita warszawianka, uznana za Komediową Artystkę Stulecia, została uwieczniona na odsłoniętym wczoraj muralu na warszawskiej Woli. Aktorka obchodziłaby w tym roku swoje 110 urodziny.

Irena Kwiatkowska była aktorką filmową i teatralną, gwiazdą polskiego kabaretu i estrady. Z okazji rocznicy jej urodzin na ścianie budynku przy ul. Grzybowskiej 47 pojawił się okolicznościowy mural, a na Ursynowie odsłonięto pamiątkową tablicę przy Rybałtów 20, gdzie artystka mieszkała.

W jednym z wywiadów Irena Kwiatkowska wyznała: Moim marzeniem jest, by zostać kosmonautką. I tak właśnie – jako kosmonautka – przedstawiona została na muralu autorstwa Katarzyny „Nioski” Boguckiej, który został umieszczony na ścianie budynku przy ul. Grzybowskiej. Obchody jubileuszowe poświęcone artystce zorganizowała Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej, a patronatem honorowym objął je Rafał Trzaskowski prezydent m.st. Warszawy.

Aktorka dzieciństwo, młodość i okres Powstania Warszawskiego, gdy walczyła jako łączniczka, spędziła w stolicy. Po wojnie występowała na scenach warszawskich teatrów, m.in. Klasycznego, Współczesnego, Komedia i rewiowego teatru Syrena, gdzie była jedną z ulubienic publiczności. Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów, na koncie miała dziesiątki ról – teatralnych, filmowych i telewizyjnych. W pamięci telewidzów pozostanie jej rola Kobiety pracującej z serialu „Czterdziestolatek”.