Strona główna Komunikacja Śmieciarka MPO dla ukraińskiej gminy

Śmieciarka MPO dla ukraińskiej gminy

fot. materiały prasowe

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania gruntownie odrestaurowało jedną ze swoich śmieciarek. Naprawiony pojazd został przekazany ukraińskiej gminie Wyhoda, która w pierwszym okresie wojny przyjęła mieszkańców ze wschodniej części kraju.

W połowie 2022 r. Mykoła Matsalak, wójt Wyhodskiej Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej, zwrócił się do warszawskiego MPO z prośbą o wsparcie w kwestii odbioru i transportu odpadów komunalnych. W związku z trwającą wojną do gminy w ciągu trzech miesięcy przybyło ponad 2200 osób, w tym blisko 400 dzieci. Odbiór odpadów stał się, i wciąż pozostaje, palącym problemem na tym terenie. Dlatego przedstawiciele gminy zwrócili się o pomoc do m.st. Warszawa.

– Dużym wyzwaniem dla spółki był wybór i przygotowanie jednego z pojazdów do dalszej służby w Ukrainie. Możliwość wsparcia naszych sąsiadów traktujemy jako obowiązek i wyższą konieczność. Przekazaliśmy śmieciarkę marki Mercedes Atego, która jeszcze w tym roku odbierała odpady z warszawskich ulic. Pracownicy MPO dołożyli wszelkich starań podczas remontu, aby samochód działał bez zarzutu – mówił Zdzisław Gawlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawa.

– Jesteśmy wzruszeni i bardzo wdzięczni naszym przyjaciołom z MPO Warszawa. Ta śmieciarka ma dla nas wartość bezcenną, pomoże w codziennej pracy i pozwoli zadbać o komfort mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy z całego serca za to ogromne wsparcie – mówiła Switlana Jabiak, sekretarz Rady z Wyhodskiej Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej.

Pracownicy warsztatu MPO Warszawa przy ul. Kopijników dokonali wcześniej dokładnego rozpoznania, diagnozując stan techniczny Mercedesa. Najwięcej pracy włożono w renowację zawieszenia pojazdu. Po wymianie niezbędnych elementów ponownie je zabezpieczono i pomalowano. Uszczelniono silnik, układ olejowy, chłodniczy oraz wydechowy. Pracownicy wymienili również wszystkie płyny i oleje oraz naprawili całą instalację elektryczną samochodu i zabudowy. Naprawa pojazdu trwała 5 tygodni.

Mercedes Atego to niejedyny samochód, który mechanicy MPO wyremontowali dla Ukrainy. W pierwszej połowie roku pracownicy spółki z warsztatu przy ul. Tatarskiej naprawili ambulans neonatologiczny, który został przekazany Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK. Dziś służy dzieciom potrzebującym transportu w celu udzielenia pomocy medycznej.