Strona główna Wydarzenia 8. Dni Muzyki Ukraińskiej

8. Dni Muzyki Ukraińskiej

fot. materiały prasowe

8 września (czwartek) o godz. 19 w Filharmonii Narodowej odbędzie się na koncert w ramach 8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie, na którym wystąpią Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Romana Rewakowicza.

W programie usłyszymy polskie prawykonania dzieł współczesnych kompozytorów ukraińskich: Uwerturę „Triumf” na orkiestrę symfoniczną Oleksandra Szymki (ur. 1977), „Oddziaływania” na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Zoltana Almaszi’ego oraz utwór Bohdany Frolak „Duszo sprawiedliwa” do wierszy Tarasa Szewczenki na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną.

Solistami wieczoru będą: Bartosz Koziak (wiolonczela), Tamara Kalinkina (sopran), Natalia Polovynka (mezzosopran) oraz Hubert Zapiór (baryton).

Koncert odbywa się w ramach Festiwalu 8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie, organizowanego przez Fundację „Pro Musica Viva” od 1999 roku. Prezesem Fundacji jest dyrygent – Roman Rewakowicz, jednocześnie pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu. Festiwal od lat promuje kulturę ukraińską – wcześniej mniej obecną w polskich instytucjach kultury.

W tym roku wydarzenie nabierze szczególnego charakteru ze względu na trwającą od wielu miesięcy za naszą wschodnią granicą wojnę. Tym bardziej warto poznawać współczesną muzykę ukraińską, jej dokonania i nurty. W obecnej sytuacji będzie to także wyrazem naszego wsparcia dla narodu ukraińskiego.