Strona główna Aktualności Bakterie w stawach parku Moczydło

Bakterie w stawach parku Moczydło

fot. materiały prasowe

Badania próbek wody pobranych ze stawu w parku Moczydło wykazały obecność bakterii clostridium botulinum. W związku z tym dzielnica ogłosiła zakaz wprowadzania zwierząt do wszystkich zbiorników na terenie parku. 

W parku Moczydło często spotkać można właścicieli czworonogów, którzy przychodzą ze swoimi pupilami na spacery. Na terenie parku mieszczą się cztery stawy, do których psy wchodzą, aby ochłodzić się w ciepłe dni. W najbliższym czasie ich właściciele nie powinni im na to pozwalać

– Badania próbek wody wykazały obecność bakterii clostridium botulinum “typu C”, która może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz ich pojenia i wprowadzania do wody – dodaje.

Dzielnica planuje również przeprowadzenie badań wody w parku Szymańskiego. Na ten moment eksperci nie rekomendowali badań pod tym kątem w fontannach, ponieważ tam woda cały czas płynie i bakterie tego typu nie mają warunków do wzrostu.

Jak informują naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, którzy na zlecenie dzielnicy przeprowadzili badania, bakteria rozwinęła się w parku Moczydło w związku z wysokimi temperaturami.

– Na szczęście wykryta w wodzie odmiana nie jest tą najniebezpieczniejszą. Niemniej sprawa jest poważna i zakaz należy traktować bardzo serio – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Niestety naukowcy poinformowali nas również, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie – relacjonuje burmistrz.

Sytuacja powinna poprawić się w momencie, kiedy zmienią się warunki atmosferyczne, a temperatura wody i powietrza spadnie. – Wtedy wykonamy ponowne badanie i jeśli będą ku temu warunki wszystkie ograniczenia zostaną zniesione. Oprócz ograniczeń dla właścicieli czworonogów, zamknięte zostały czasowo również stanowiska wędkarskie w parku Moczydło – tłumaczy.

Władze dzielnicy porozumiały się również z warszawską strażą miejską, której patrole mają wesprzeć dzielnicę w ograniczaniu dostępu do parkowych stawów.

Zakaz wchodzenia do zbiorników obowiązuje w czwartek 25 sierpnia do odwołania. Obejmuje on wszystkie cztery stawy mieszczące się na terenie parku.