Strona główna Rekreacja Barki będą tętniły życiem

Barki będą tętniły życiem

fot. materiały prasowe

Urząd miasta uzgodnił umowy z dzierżawcami barek przy bulwarach wiślanych. Otwarcie sezonu planowane jest na majowy weekend.

Barki posłużą też jako miejsca do cumowania zarówno dla dużych statków, jak i mniejszych jednostek. Będzie można na nich również wypożyczyć sprzęt wodny – łódki motorowe bez patentu, kajaki i supy, skorzystać z rejsów tradycyjnymi drewnianymi łodziami takich jak szkuty, galary, baty.

Na każdej z barek będzie można coś zjeść. Przy czym zgodnie z umową każda barka musi oferować jedno danie „niskokosztowe” – dla mniej zasobnych warszawiaków i warszawianek. Mogą to być np. placki ziemniaczane, wybrana pizza, frytki albo naleśnik na wynos – wyraźnie tańsze niż reszta pozycji w menu.

– W sezonie planowane są na nich wydarzenia aktywizujące kobiety, klub seniorów i seniorek nowoczesnych, warsztaty dla dzieci „muzeum jeszcze bardziej nad Wisłą” we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. A w weekendy Lazy Sunday z muzyką graną na żywo oraz kameralne koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia – opowiada Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły.

Przy bulwarach w sezonie będą cumować cztery miejskie barki. Dwie – Warszawska Noc i Dzień oraz Wieczór nad Wisłą – w rejonie Parku Fontann. Tu znajdziemy głównie gastronomię.

Barka Przystań Nowa Fala zakotwiczy przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzierżawca oprócz gastronomii stawia na żeglugę. Motorówki i łodzie będzie można rezerwować przez stronę internetową. Kajaki i supy będzie można wypożyczyć i oddać w innym miejscu, co pozwala na łatwiejsze wycieczki po rzece. Planowane jest tam też centrum rejsów po Wiśle.

Na wysokości pomnika syrenki zacumuje barka Dworzec Wodny WWA. Zaplanowano tam m.in.: 80-lecie Omegi, żaglówki z warszawskimi tradycjami, audycję radiową nadawaną z barki (robocza nazwa: Kapitan Poranek), inicjatywy sportowe z Fundacją Inicjatyw Niebanalnych (np. zajęcia szacho-boksu).

Bezpośrednio przy Dworcu Wodnym WWA zacumuje dodatkowa barka Kalima, która uzupełni ofertę Dworca. Razem stworzą najdłuższą burtę cumowniczą – łącznie aż 78 m. Będzie przy niej mógł gościnnie zacumować każdy statek pływający po Wiśle.

Piaszczysta plaża na Kalimie będzie miała 9 metrów szerokości, zmieści się na niej 180 osób. Przy plaży będzie umieszczony letni Bar, będzie ona też połączona z Dworcem Wodnym. Na Kalimie zaplanowano również wydarzenia kulturalne, m.in. pływający teatr na plaży i operę na Wiśle. Będzie można tam też obejrzeć wystawy o historii Wisły i żeglugi wiślanej.