Strona główna Komunikacja Wymiana oświetlenia na ulicach rozpoczęta

Wymiana oświetlenia na ulicach rozpoczęta

fot. materiały prasowe

Rozpoczął się montaż ledowych opraw SAVA. Pierwsze z nich zawisły na al. Stanów Zjednoczonych i ul. Wileńskiej. Jak zapowiadają urzędnicy, w styczniu przyszłego roku warszawskie ulice będzie oświetlało 38 414 takich lamp. Pozwolą zaoszczędzić miastu 23 mln zł rocznie.

Pierwsze trzy oprawy SAVA zawisły w grudniu ubiegłego roku na elewacji budynku Zarządu Dróg Miejskich. Docelowy montaż rozpoczął się we wtorek, 22 lutego. Tego dnia konserwatorzy oświetlenia zawiesili nowe lampy na al. Stanów Zjednoczonych i ul. Wileńskiej (pierwsze egzemplarze dotarły do stolicy w ubiegłym tygodniu, wprost z fabryki).

Kolejną partię Zarząd Dróg Miejskich powinien otrzymać dziś. Konserwatorzy będą montować lampy zgodnie z przygotowanym przez siebie harmonogramem. Oprawy są bowiem przygotowane dla konkretnych ulic. ZDM będzie podsumowywał kolejne tygodnie prac. Przedstawi na jakich ulicach i ile opraw zostało zawieszonych w każdym tygodniu. Zaprezentuje też, ile energii elektrycznej i pieniędzy w skali roku pozwolą zaoszczędzić.

Nowe oprawy zostały zaprojektowane specjalnie dla Warszawy. Przypominają mały latający spodek, a nowoczesny wygląd zawdzięczają kształtowi kopuły ”future proof”, w której mieszczą się wszystkie podzespoły składające się na działanie lampy. Sercem oprawy jest odpowiednio dostosowany do niej układ optyczny, pozwalający na ustawienie odpowiedniej temperatury barwowej światła.

Model wyróżnia się tym, że będzie prostszy w utrzymaniu i naprawie. Aby otworzyć oprawę i wymienić zużytą część, serwisant nie będzie musiał używać specjalistycznych narzędzi. Wszystko dzięki zastosowaniu m.in. trwałego zawiasu i systemu automatycznego rozłączenia.

Cała konstrukcja oprawy wykonana jest ze stopów aluminium. To pozwoli jej przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat. To ważne, bo wraz z latarniami są cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów i dużych różnic temperatur, zwłaszcza zimą.

Przede wszystkim nowe oprawy będą oszczędne. Całkowity koszt wymiany 38 414 lamp sodowych na tyle samo ledowych SAV wyniesie 32 mln 305 tys. 335 zł 53 gr, ale dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie przez oświetlenie uliczne w odniesieniu do dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. Zużycie mniejsze o 27,8 GWh pozwoli pozostawić w budżecie miasta ok. 23 mln zł w skali roku.