Strona główna Aktualności Jak podłączyć prostownik do akumulatora – wszystko co powinieneś wiedzieć

Jak podłączyć prostownik do akumulatora – wszystko co powinieneś wiedzieć

fot. materiały prasowe

Jak podłączyć prostownik do akumulatora? Oto jest pytanie… Pytanie, które każdy z nas zadał sobie w głowie przed pierwszym ładowaniem baterii samochodowej. Pytanie, na które odpowie nam Pan Ireneusz Zakrzewski, który nie raz miał do czynienia z samochodami, które spotkała taka awaria.

Podczas ładowania akumulatora obsługowego pamiętaj o uzupełnieniu płynu

Jakie mamy rodzaje akumulatorów?

Na rynku występuje sporo rodzai akumulatorów. Najpopularniejsze jednak to akumulator kwasowo-ołowiowy, akumulator żelowy oraz bateria samochodowa AGM. Wymienione akumulatory dzielimy na obsługowe i bezobsługowe. Różnią się one od siebie tym, że w przypadku bezobsługowych akumulatorów nie musimy uzupełniać poziomu elektrolitu przed ładowaniem.

Jak sprawdzić, że akumulator się rozładował?

Samochód daje nam kilka sygnałów oznaczających, że akumulator się rozładował. Pierwszy z nich, dość oczywisty, że nie odpala. Dodatkowo na desce rozdzielczej naszego samochodu mogą wyświetlać się kontrolki ze sprzecznymi komunikatami. Taki stan rzeczy może pojawić się gdy zostawiliśmy włączoną elektronikę w aucie, zapalone światła lub nie garażowaliśmy samochodu przy niskich temperaturach. Jeśli posiadamy akumulator obsługowy zauważymy również wystające separatory oraz niski poziom płynu wewnątrz. Spróbujmy sami naładować akumulator a w ostateczności zadzwońmy po pomoc drogową – radzi Pan Ireneusz Zakrzewski.

Czerwona klema (+), niebieska lub czarna klema (-)

Czego potrzebuję do naładowania akumulatora?

Na pewno potrzebny będzie nam prostownik, kable oraz dostęp do źródła zasilania np. gniazdka. Gdy mamy akumulator obsługowy przyda się woda destylowana, aby uzupełnić ją przed rozpoczęciem ładownia.

W jaki sposób podłączyć prostownik do akumulatora?

Zanim rozpoczniemy ładowanie powinniśmy odłączyć akumulator od układu elektrycznego naszego samochodu i zanieść go w suche i bezpieczne miejsce. Pamiętajmy, że zaczynamy od klemy w kolorze czarnym lub niebieskim (-), następnie czerwonej (+). Czas przystąpić do ładowania. Przedstawimy je krok po kroku.

  1. Podłącz prostownik do akumulatora podpinając czarną/niebieską klemę (-) do minusa oraz czerwoną (+) do plusa.
  2. Jeżeli masz taką możliwość poluzuj cele (uchwyty na klemy) akumulatora, aby zniwelować poziom gazowania, który grozi rozsadzeniem obudowy. Nowsze akumulatory nie wymagają tego zabiegu, ponieważ posiadają system odpowietrzania.
  3. Ustaw odpowiednią moc – wszystkie informacje powinny znajdować się na prostowniku. W przypadku inteligentnego prostownika wartość ładowania ustawi się sama.
  4. Podłączamy wtyczkę do gniazdka. UWAGA! Nie używajcie do tego przedłużacza.
  5. Sprawdzaj co jakiś czas poziom gazowania. Jeśli jest zbyt wysoki i gwałtownie wzrasta wyłącz prostownik.
  6. Jeżeli naładujemy akumulator w pełni powinniśmy odczekać około 30 minut, zanim podłączymy go z powrotem do samochodu aż przestanie gazować. Jeżeli nie mamy czym sprawdzić, czy akumulator jest w pełni naładowany lub nie jesteśmy pewni możemy wykonać test. Godzinę po odłączeniu prostownika podłączyć go z powrotem. Jeżeli zauważalne jest intensywne gazowanie możemy uznać, że jest naładowany.

Jaki długo powinien ładować się akumulator?

Optymalny czas dla samochodu osobowego to od 10 do 12 godzin. Jeżeli potrzebujemy auta na już możemy podłączyć akumulator np. na pół godziny. Pozwoli to nam na dojechanie do miejsca pracy. Po powrocie powinniśmy podłączyć baterię do prostownika na odpowiedni czas. Oczywiście czas jej ładowania zależy od pojemności akumulatora i mocy napięcia.

Jak odłączyć prostownik i podłączyć go do auta?

  1. Odłączamy prostownik od źródła zasilania.
  2. Dokręcamy wszystkie cele jeżeli wcześniej je odkręcaliśmy.
  3. Zdejmujemy klemy zaczynając od czarnej/niebieskiej (-), potem czerwona (+)
  4. Podłączamy akumulator z powrotem do naszego auta w odwrotnej kolejności. Najpierw podpinamy czerwoną (+), następnie czarną/niebieską (-)

Odłączony akumulator najlepiej przenieść w suche i bezpieczne miejsce.

Zachowaj bezpieczeństwo

Podczas ładowania akumulatora trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Zdecydowanie unikajmy ognia, aby nie doszło do pożaru, przy uzupełnianiu elektrolitu uważajmy, żeby go nie rozlać, ponieważ jest silnie żrący. Ważne jest też, żeby bieguny się nie zetknęły i nie doszło do uszkodzenia akumulatora. Dodatkowo wyczyśćmy zaciski jeśli są zaśniedziałe.

Jak dbać o akumulator?

W celu wydłużenia życia akumulatora należy nie dopuszczać do całkowitego jego rozładowania lub przeładowania. Wyłączajmy radio i światła oraz starajmy się trzymać auto w garażu gdy na zewnątrz panuje mróz i nastąpił spadek temperatury.

Teraz jesteście bogatsi o wiedzę dotyczącą ładowania akumulatora. Jeżeli przydał Wam się powyższy artykuł zapraszamy na naszą stronę internetową www.zakrzewski-holowanie.pl gdzie znajdziecie również inne przydatne informacje dotyczące dbania o samochód.

Holowanie Pojazdów

Ireneusz Zakrzewski

Ul. Stanisławowska 5/61

03-832 Warszawa (Praga Południe)

tel. 604 557 446