Strona główna Aktualności „Rozbetonujmy Wolę” – proponuje radna

„Rozbetonujmy Wolę” – proponuje radna

fot. Pixabay.com

Z prośbą o realizację pilotażowego programu rozbetonowywania chodników i innych terenów na Woli i zamiany ich na przestrzenie zielone z trawą, kwiatami, bylinami, żywopłotami, drzewami zwróciła się do zarządu Woli radna tej dzielnicy Aneta Skubida. 

„Proszę, by program rozpoczął się od rozszczelnienia przy skrzyżowaniu al. Solidarności i al. Jana Pawła II – miejsca, dla którego propozycja takiej interwencji była już oddolnie zgłaszana przez mieszkańców już kilka razy w ramach budzetu obywatelskiego, ale ze względu na przewidywaną długotrwałość procesu (ponad rok) projekty zostały odrzucone na etapie weryfikacji. Warto pamiętać, że historycznie okolice ww. pasów drogowych były zadrzewione, a wg dostęnych map żadna infrastruktura podziemna nie przeszkadza interwencji tego typu. Ponadto jest to jedno z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań – skrzyżowań, które powinny pełnić również funkcję reprezentacyjną, wskazującą na wizję dalszego rozwoju miasta” – napisała radna w interpelacji.


Radna Skubida proponuje również, by urząd rozpoczął konsultacje z mieszkańcami. Miałyby one odpowiedzieć na pytanie, które okolice wymagają najpilniejszego rozbetonowania.

„Wdrożenie programu pozwoli na zazielenienie Warszawy, a także wykorzystanie energii i inicjatywy mieszkańców do współtworzenia miasta. Beton czy płyty chodnikowe podnoszą temperaturę – potęgują więc niebezpieczne dla zdrowia zjawisko miejskich wysp ciepła, uniemożliwiają odpływ wody. Rozwiązania oparte o naturę (popularne w literaturze naukowej ang. nature based solutions) – takie jak wyżej wspomniane żywopłoty, rozszczelnienia gruntu z trawą czy drzewa – wręcz odwrotnie: pomagają ograniczać nadmierne wzrosty temperatury, umożliwiają odpływ wody, oczyszczają powietrze, wspierają lokalny biznes (jak wskazują niektóre badania, m.in. przytaczane przez Bankers without Boundaries- zazielenianie ulic przekłada się na wzrost obrotów sklepów i lokali gastronomicznych” – tłumaczy radna.