Strona główna Aktualności Historia Muranowa na muralu

Historia Muranowa na muralu

fot. R. Kowalczyk / materiały prasowe

Przy alei „Solidarności” powstaje mural, którego inspiracją są wspomnienia i archiwalne fotografie. W ten sposób mieszkańcy walczą z wandalami bazgrzącymi po budynkach. 

Druga realizacja z serii „Dzieci Muranowa” ozdobi garaż, który dzięki lokalnej inicjatywie Partnerstwa Przepis na Muranów zyskuje nowy wygląd. Najpierw mieszkańcy Muranowa spotkali się na warsztatach. Część z nich wycinała szablony postaci, które następnego dnia miały się znaleźć na ścianach, podczas gdy kolejni pokrywali fragment garażu pierwszą warstwą koloru. 11 listopada rozpoczęło się wielkie malowanie garażowej ściany przy al. „Solidarności” 84a. Inspiracją do działań artystycznych są wspomnienia i archiwalne zdjęcia mieszkańców Muranowa. 

– Na muralu można odnaleźć przetworzone kadry z autentycznych zdjęć wykonanych na pobliskim osiedlu w czasach powojennych – to kolorowe dzieci, biegające i jeżdżące na rowerze wokół seniorki z Muranowa. Projekt pokazuje też pokolenie przedwojenne mieszkające w dawnej Dzielnicy Północnej – to zielone postaci stapiające się z otaczającą roślinnością – mówi Adam Walas, autor projektu. 

– Seniorka trzymająca na rękach dziecko to pani Julianna. Mieszkańcy do dziś wspominają tę starszą panią jako niezwykle ciepłą i godną zaufania. W latach 80. i 90. pod jej opieką można było zostawić dzieci na podwórku – opowiada Rafał Kowalczyk, przedstawiciel grupy S.O.S. dla podwórek na Muranowie.

Fundusze pozyskane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne” (w ramach konkursu zorganizowanego przez Wolskie Centrum Kultury) pozwoliły na stworzenie drugiego muralu z cyklu „Dzieci Muranowa”. Pierwszy powstał nieopodal, na aptece przy ul. Miłej 33 i przedstawia grupę dzieci z podwórka na Nowolipiu z 1984 r. 

– Poprzez nawiązywanie do mieszkańców, łączenie pokoleń współczesnych i przedwojennych, chcemy konsolidować naszych sąsiadów w różnym wieku – mówi Marek Ślusarz, prezes fundacji Jeden Muranów, współtwórca Partnerstwa Przepis na Muranów – W planach mamy dalsze upamiętnianie dzieci, które tutaj mieszkały i się bawiły, a w przyszłości do współpracy zapraszamy kolejnych artystów i młodych malarzy, pędzli nie zabraknie – dodaje.